Na czym polega pozycjonowanie stron i jak pozycjonować strony?

Każdy, kto ma własną stronę internetową – niezależnie od tego czy jest to blog, portal czy też sklep internetowy, chce dotrzeć do jak największej ilości odbiorców. Daje to większe szanse na widoczność w sieci, a to z kolei wpływa na rozwój portalu. Zastanawiasz się jak do tego dojść? Możesz to osiągnąć poprzez pozycjonowanie stron (https://www.eactive.pl/pozycjonowanie/) w wyszukiwarce internetowej. Jednak trzeba pamiętać o tym, że pozycjonowanie strony www musi odbywać się według ściśle określonych zasad, gdyż nieumiejętne pozycjonowanie lub takie, przy którym wykorzystuje się zabronione przez Google metody może zaszkodzić stronie. Trzeba pamiętać też o tym, że najlepsze efekty dają kompleksowe działania na wielu płaszczyznach.

Jak zatem pozycjonować strony? Przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące pozycjonowania stron internetowych w wyszukiwarkach.

Czym jest pozycjonowanie stron?

Jako pozycjonowanie stron należy rozumieć kompleksowe działania mające na celu optymalizację strony pod wyszukiwarkę internetową. Stąd też wziął się skrót określający te działania – SEO, czyli z anielskiego optymalizacja pod wyszukiwarkę (search engine optimization). Do tych działań należy zaliczyć zarówno czynności typowo techniczne, jak i działania marketingowe prowadzone w sieci. Mają one na celu zwiększyć widoczność strony w wyszukiwarce – strona będzie pokazywała się na wysokich pozycjach w wynikach wyszukiwania. Dzięki odpowiedniemu pozycjonowaniu zwiększa się ruch na stronie i serwis ma większe szanse na rozwój – w przypadku blogów będzie to np. nawiązanie ciekawej współpracy, a w przypadku stron sprzedażowych (sklepów internetowych) dotarcie do większej ilości potencjalnych klientów i zwiększenie obrotów finansowych firmy.

Jakie działania składają się na pozycjonowanie stron?

Jak to zostało wspomniane pozycjonowanie to kompleksowe połączenie działań technicznych i marketingowych w sieci. Dlatego wspominając o pozycjonowaniu najczęściej wymienia się następujące czynności:

 • optymalizacja kodu i struktury strony;
 • optymalizacja treści umieszczanych na stronie z uwzględnieniem słów kluczowych (szablon, grafika, teksty);
 • link building (pozyskiwanie linków przychodzących, które prowadzą do strony) – ważne jest to, aby budować bazę wartościowych linków, które będą odsyłały do naszej witryny z wartościowych stron, dlatego lepiej mieć kilka linków przychodzących ze stron z wysokim rankingiem niż setki z tak zwanych farm linków.

Omawiając czynności związane z pozycjonowaniem stron nie sposób nie wspomnieć o content marketingu i dystrybucji treści w sieci. Te działania często wiąże się z wysokiej jakości treściami jednak to właśnie wysokiej jakości treści w połączeniu z typowymi działaniami SEO pozwalają na uzyskanie najlepszych wyników, jeśli chodzi o pozycjonowanie strony w wyszukiwarce.

Jakie korzyści płyną z pozycjonowania strony www?

Pozycjonowanie stron wykonane w prawidłowy sposób przez specjalistę z zakresu SEO niesie ze sobą praktycznie same korzyści dla witryny internetowej. Wśród najważniejszych zalet należy wymienić przede wszystkim:

 • zwiększenie ruchu na stronie;
 • zwiększenie widoczności w wyszukiwarce internetowej;
 • zwiększenie skuteczności generowanych zapytań;
 • optymalizacja kosztów związanych z promocją strony;
 • możliwość przygotowania kampanii skierowanej do wybranej grupy docelowej;
 • dostęp do nieograniczonej liczby odbiorców – strona może być wyświetlana przez internautów z całego świata.

W przypadku stron firmowych pozycjonowanie daje również coś więcej niż tylko namacalne efekty związane ze statystykami strony. Dobrze pozycjonowana strona, która jest zoptymalizowana zgodnie z zasadami content marketingu pozwala zbudować lepszy, wiarygodniejszy wizerunek firmy. Dzięki temu zwiększa się również świadomość i rozpoznawalność marki wśród potencjalnych klientów.

O czym pamiętać przygotowując się do pozycjonowania strony internetowej?

Strony internetowe są pozycjonowane po to, aby wyświetlać się jak najwyżej w wynikach wyszukiwania w wyszukiwarkach internetowych. W naszym kraju najwięcej internautów korzysta z wyszukiwarki Google i to właśnie pod tą wyszukiwarkę najczęściej pozycjonowane są strony. Osoby odpowiedzialne za zarządzanie Google przygotowują specjalne algorytmy, aby na pierwszych wynikach pojawiały się w miarę możliwości strony o najwyższej wartości dla potencjalnego odbiorcy. Dlatego w ciągu ostatnich lat znacznie zmieniły się zasady, jakie rządzą pozycjonowaniem. Obecnie większy nacisk kładzie się na jakość strony niż na nasycenie słowami kluczowymi czy ilość i „bylejakość” prowadzących do nich linków.

W celu odpowiedniego przygotowania kampanii mającej na celu pozycjonowanie strony w wyszukiwarce Google należy przede wszystkim wykonać audyt strony pod kątem SEO. Specjalista z zakresu pozycjonowania strony sprawdza między innymi trafność doboru słów kluczowych, ich rozmieszczenie na stronie oraz czy są wykorzystane w prawidłowy sposób. Po analizie przychodzi czas na działanie. Często wiąże się to również z przygotowaniem nowych, oryginalnych treści na stronę. Takie działanie warto zlecić copywriterowi, który stworzy trafne i ciekawe dla odbiorców treści, w których odpowiednio wykorzysta wskazane przez pozycjonera słowa kluczowe.

Najważniejsze jest, aby pamiętać, że liczy się jakość, a nie ilość i jeśli ktoś proponuje nam błyskawiczne wyniki i stałą pozycję w wyszukiwarce, to z pewnością nie należy korzystać z takiej propozycji, gdyż jest ona nieuczciwa. A działania tego pozycjonera mogą zaszkodzić witrynie.

Post a Comment

Zapraszamy na naszego BLOGA
 • Zadzwoń 71 340 94 05
google adwords  rzetelna firma
Cele kampanii Badanie skutecznosci kampanii
 • Tagi